Seat jest samochodem, o którym marzy wielu miłośników czterech kółek. Do dyspozycji mają oni nie tylko kilka modeli o różnych parametrach technicznych, sylwetce i przeznaczeniu. Poszczególne warianty można też dodatkowo wyposażyć w akcesoria, które z jednej strony usprawnią korzystanie z auta w różnych sytuacjach, a z drugiej – poprawią jego komfort. Jednym z takich akcesoriów jest hak holowniczy.
Przedstawiciele starszych pokoleń z pewnością do dziś pamiętają pojazdy, które jeździły po polskich drogach 40-50 lat temu. Standardowym widokiem był łokieć kierowcy czy pasażera wysunięty za otwartą boczną szybę. O odtwarzaczu można było jedynie pomarzyć, a typowe radio samochodowe stwarzało bardzo ograniczone możliwości odbioru.
Po kilkudziesięciu latach w tej dziedzinie zmieniło się bardzo wiele. Wzrosły też oczekiwania potencjalnych właścicieli aut, którzy sporadycznie już decydują się na prostą wersję podstawową. W odpowiedzi na potrzeby komfortu, wiele elementów jeszcze niedawno uważanych z wyposażenie luksusowe, obecnie stanowi stały element. Wśród typowych rozwiązań – zarówno standardowych, jak i montowanych na życzenie – znalazły się:
* elektryczne szyby i lusterka boczne,
* podgrzewanie lusterek,
* czujniki parkowania,
* kamera cofania,
* radio samochodowe,
* klimatyzacja,
* elektryczne podgrzewane fotele,
* hak holowniczy.
Każdy z wymienionych elementów w znaczącym stopniu poprawia komfort podróżowania. O ile jednak można się obyć bez elektrycznych foteli i nadal ustawiać je ręcznie, o tyle klimatyzacja jest obecnie uważana za niezbędną. Nie jest tajemnicą, że utrzymanie stałej, optymalnej temperatury we wnętrzu kabiny korzystnie wpływa na koncentrację kierowcy i ogranicza ryzyko wystąpienia zasłabnięć u pasażerów z różnymi problemami zdrowotnymi.
Nie bez znaczenia są też czujniki parkowania czy kamera cofania. Szczególnie parkowanie równoległe w ciasnej przestrzeni miejskiej wymaga wsparcia technologii, dzięki której kierowca może uniknąć niechcianej stłuczki.
Poza wieloma zaletami różnych udogodnień, jakie proponują producenci Seata, nie można też zapomnieć o tych akcesoriach, które w sytuacji podbramkowej pomogą wydostać się z kłopotu. Do takich akcesoriów zalicza się hak holowniczy. Ten prosty element lub jego brak może przesądzić o czasie udzielenia pomocy, kiedy dojdzie do kolizji drogowej czy wypadku.
Hak holowniczy zamontowany na stałe jest przystosowany do transportu pojazdu na linie. Brak takiego wyposażenia niekiedy skłania kierowców do poszukiwania alternatywnych rozwiązań, które nie sprawdzają się w praktyce. Przykładem jest przywiązywanie linki holowniczej do zderzaków lub innych części auta, które nie mogą sprostać obciążeniom.
Haki holownicze są elementami wielofunkcyjnymi i przydają się w różnych sytuacjach. Do tych najczęstszych można zaliczyć:
* holowanie samochodu na linie lub na lawecie,
* transport rowerów na specjalnym uchwycie montowanym do haka,
* podłączenie przyczepki bagażowej,
* podłączenie specjalistycznej przyczepy do transportu łodzi, konia, szybowca, quada itp.,
* montaż boxu bagażowego na uchwycie rowerowym,
* holowanie innego pojazdu.
Dobry hak holowniczy to obecnie „must have” każdego samochodu. Nigdy przecież nie wiadomo, kiedy taki niepozorny dodatek do pojazdu pomoże w rozwiązaniu problemów z transportem czy udzieleniu pomocy po zdarzeniu drogowym. Zamontowany w profesjonalnym serwisie Seata nie tylko spełnia wszystkie stawiane mu wymogi, ale też gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania.